Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Motor Power | 1200 W |
| Battery/Charger | With Battery/Charger |
| Maximum Range | 100 km |
| Battery Capacity | 105 Ah |
| Maximum Load Capacity | 500 kg |
| Seating Capacity | 1 Driver + 4 Passenger |
| Vehicle Type | Passenger Carrier |
| Body Type | Open |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Brake System | Drum Brakes |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charging Time | 4 Hours |
| Vehicle Capacity | 6 Seater |
| Starting System | Power On |
| Max Gradeability | Upto 15% |
| Frame Material | MS |
| Motor Power Rating | 1000 W |
| Roof Type | Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Swastika |
| Loading Capacity | 1200 kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Vehicle Type | Passenger Carrier |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery/Charger | With Battery/Charger |
| Maximum Range | 100 km |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Maximum Load Capacity | 500 kg |
| Body Type | Open |
| Brake System | Drum Brakes |
| Seating Capacity | 1 Driver + 6 Passenger |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Roof Type | Metal |
| Charging Time | 4 Hours |
| Vehicle Capacity | 6 Seater |
| Starting System | Power On |
| Max Gradeability | Upto 15% |
| Frame Material | MS |
| Brand | Swastika |
| Country of Origin | Made in India |
| Loading Capacity | 800 kg |
| Motor Power | 1200 W |
| Motor Power Rating | 1000 W |
Introducing the Swastika Battery Operated Rickshaw, a reliable and eco-friendly urban transport solution designed to meet your daily commuting needs. Whether you're navigating city streets or ferrying passengers in local communities, this rickshaw ensures a smooth and sustainable ride.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Vehicle Type | Passenger Carrier |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Motor Power | 1200 W |
| Maximum Range | 100 km |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Maximum Load Capacity | 500 kg |
| Maximum Load | Upto 500 Kgs |
| Usage/Application | Travelling |
| Body Type | Open |
| Brake System | Drum Brakes |
| Seating Capacity | 1 Driver + 6 Passenger |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charging Time | 4 Hours |
| Vehicle Capacity | 6 Seater |
| Frame Material | MS |
| Battery Quantity Required | 2 |
| Motor Power Rating | 1001-1500 W |
| Roof Type | Fiber |
| Maximum Speed | 20 km/h |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Swastika |
It is a battery operated passenger vehicle. It is used for travel purpose in our day to day life.
Product Details:
| Motor Power | 1200 W |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery/Charger | With Battery/Charger |
| Maximum Range | 100 km |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Battery Capacity | 110 Amp |
| Maximum Load | Above 1000 Kgs |
| Maximum Speed | 40 km/hr |
| Body Type | Open |
| Color | Red |
| Charging Time | 3 Hours |
| Frame Material | MS |
| Motor Power Rating | 750 W |
| Roof Type | Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Iron |
| Brand | Swastik |
Product Details:
| E Rickshaw Brand | Swastika |
| Battery Type | 4 Battery (48V) |
| Motor Power | 1000 W |
| Max Power | 1000W |
| Maximum Range | 100 km |
| Battery Capacity | 100 Ah |
| Maximum Load Capacity | 500 kg |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Vehicle Type | Passenger Carrier |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Brake System | Drum Brakes |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Roof Type | Metal |
It is a battery operated passenger vehicle. It is used for travel purpose in our day to day life.
Product Details:
| Vehicle Type | School Van |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Motor Power | 1500 W |
| Battery/Charger | With Battery/Charger |
| Maximum Range | 100 km |
| Max Power | 1200W |
| Maximum Load Capacity | 500 kg |
| Brake System | Drum Brakes |
| Seating Capacity | 1 Driver + 6 Passenger |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Roof Type | Metal |
| Charging Time | 3 Hours |
| Max Gradeability | Upto 15% |
| Frame Material | MS |
| Battery Quantity Required | 4 |
| Motor Power Rating | 1000 W, 1001-1500 W |
| Maximum Speed | 20 Km/h |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Iron |
| Weight | 400 kg |
We are a reputed entity, engaged in offering a qualitative array of Nar E Rickshaw School Van.