Product Details:
| Tipping Mechanism | Hydraulic |
| Vehicle Brand | Mac Auto |
| No Of Wheels | 3 wheels |
| Battery Type | Lead Acid |
| Maximum Speed | 25 km |
| Loading Capacity | 500 Kg |
| Motor Power Rating | 1000 w |
| Vehicle Model | NAR |
| Max Km Per Charge | 80 km |
| Seating Capacity | 2 + Driver |
| Top Speed | 40 Km/h |
| Motor Voltage | 48 V |
| Wheel Base | 2800 mm |
| Motor Power | 1000 W |
| Battery Charging Time | 4 hours |
| Battey Type | Lead Acid |
| Power Source | Electric |
| Application Type | Garbage Collection |
| Country of Origin | Made in India |
Battery operated electric garbage Loader