Product Details:
| Motor Power | 1000 W |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery/Charger | With Battery/Charger |
| Maximum Range | 80 km |
| Payload Capacity | 500 Kg |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Battery Capacity | 110 Amp |
| Maximum Load | Upto 500 Kgs |
| Body Type | Open |
| Charging Time | 3 Hours |
| Vehicle Type | Passenger Type |
| Speedometer | Digital |
| Max Gradeability | Upto 15% |
| Frame Material | MS |
| Battery Quantity Required | 4 |
| Motor Power Rating | 1000 W |
| Roof Type | Fiber |
| Maximum Speed | 20 Km/h |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Iron |
| Brand | Nar |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application Type | School |
| Motor Power | 1500 W |
| Fuel Type | Electric |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seating Capacity | 15 |
| Maximum Range | 100 km |
| Number of Wheels | 3 |
| AC Available | No |
| Battery Capacity | 105 Ah |
| Brand | NAR CHHOTA HATHI |
| Body Type | Closed |
| Vehicle Type | Passenger |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Brake Type | Drum Brake |
| Country of origin | India |
| Operator | Battery Operator |
| Seat | 12-15 |
Introducing the School Van E Rickshaw, a dedicated solution designed to provide safe and efficient transportation for students to and from school. This electric-powered vehicle is meticulously crafted with the utmost attention to safety, comfort, and reliability, ensuring peace of mind for parents and school administrators alike.
Product Details:
| E Rickshaw Brand | Allfine |
| Battery Type | 4 Battery (48V) |
| Motor Power | 1200 W |
| Maximum Range | 100 km |
| Battery Capacity | 100 Ah |
| Maximum Load Capacity | 400 kg |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Vehicle Type | Passenger Carrier |
| Body Material | Stainless Steel (SS) |
| Brake System | Drum Brakes |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Roof Type | Metal |
Product Details:
| Motor Power | 1200 W |
| Battery Type | Single Battery (Li-ion) |
| E Rickshaw Brand | Swastika |
| Maximum Range | 100 km |
| Max Power | 2 hp |
| Battery Capacity | 105 Ah |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| E Rickshaw Model | Nar Chota Haathi |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| E Rickshaw Brand | Allfine |
| Battery Type | 4 Battery (48V) |
| Motor Power | 1000 W |
| Max Power | 1 hp |
| Maximum Range | 100 km |
| Battery Capacity | 105 Ah |
| Maximum Load Capacity | 400 kg |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Vehicle Type | Passenger Carrier |
| Body Type | Open |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Brake System | Drum Brakes |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Roof Type | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4 Piece |
| Motor Power | 1200 W |
| Battery Type | 4 Battery (48V) |
| Maximum Range | 100 km |
| Seating Capacity | 4+1 Seater |
| Battery Capacity | 150 Ah |
| E Rickshaw Model | Swastika |
| Body Type | Open |
| Finance Option | Available |
| Overall Length (mm) | 2400 |
| Overall Width (mm) | 1200 |
| Vehicle Type | Passenger |
| Overall Height (mm) | 1700 |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Brake Type | Drum Brake |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 1200 W |
| Battery Type | Lead Acid |
| Maximum Range | 100 km |
| Max Power | 1000W |
| Battery Capacity | 125Ah |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| E Rickshaw Model | dlx |
| Model Year | 2026 |
| Range | 100 Km |
| Vehicle Type | Passenger |
| Max Speed (km/h) | 40 |
| Body Material | Stainless Steel (SS) |
| Gross Vehicle Weight | 500 Kg |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Brake Type | Drum Brake |
Additional Information: