Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Vehicle Type | Three Wheeler |
| Range Per Charge | 100 km |
| Battery/Charger | With Battery/Charger |
| Patient Capacity | 1 Bed |
| Charging Type | Fast Charge |
| Maximum Load | Upto 500 Kgs |
| Body Type | Closed |
| Motor Power | 3 kW |
| Top Speed | 40 kmph |
| Drive Type | FWD |
| Medical Equipment | Stretcher, Oxygen System |
| Charging Time | 4 Hours |
| Starting System | Power On |
| Speedometer | Digital |
| Frame Material | MS |
| Battery Quantity Required | 4 |
| Motor Power Rating | 1001-1500 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Capacity | 100 Amp |
| Seating Capacity | 1 Patient, 1 Doctor , 1 Family Member And Driver |
| Body Material | Iron |
| Max. Speed | 40 Km/h |
| Brand | Nar Chhota Hathi |
| Per Battery Voltage | 48 V |
Ambulance E Rickshaw is provided in ergonomic designs with high battery backup, durable structure and trouble free operation. and with the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high quality Ambulance E Rickshaw